Docieplanie budynków a ptaki.

W trakcie planowania tak kosztownych prac jak termomodernizacja obiektu, należy szczególną uwagę zwrócić na wpływ podjętych prac budowlanych na środowisko a w szczególności na ptaki..

„Obowiązkiem organów administracji publicznej, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych jest dbałość o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym.” Jest to jeden z artykułów jakie możemy znaleźć w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Pamiętajmy o tym, przeprowadzając działania związane z ocieplaniem budynków oraz innymi pracami remontowymi. Nie przestrzeganie tego i innych przepisów może wiązać się z konieczności przerwania robót, co spowoduje znaczne zwiększenie kosztów inwestycji. Osoba odpowiedzialna za łamanie prawa może ponieść karę aresztu lub grzywny (dowiedz się więcej “Prawo chroni ptaki“).

Prace termoizolacyjne są szczególnie niebezpieczne dla jerzyków, szpaków, oraz wróbli, ale także kawka czy kopciuszek preferują wąskie przestrzenie będące częścią zabudowań, w których chętnie lepią swoje gniazda. Ptaki te osiedlają się najczęściej w szczelinach elewacji, pod okapem dachu, ale także upodobały sobie powierzchnie strychowe, ciągi kominowe i wentylacyjne czy też szpary pod parapetami lub dachówką. Często ci mali przybysze są niezauważalni, mieszkańcy nie mają pojęcia, że poza nimi w blokowiskach mieszkają inni lokatorzy. Miejsca ich gniazdowania są ukryte i mogą zostać nie zauważone podczas remontu. Przed rozpoczęciem prac warto zasięgnąć opinii ornitologa, który zaopiniuje czy i jakie gatunku gnieżdżą się na przyszłym terenie remontowo-budowlanym, oraz gdzie najlepiej przetransportować gniazda aby nie ucierpiały na tym ptaki. Pamiętajmy, że gdy koniecznie jest usunięcie gniazd (np. jerzyka), inwestor winien posiadać zezwolenie od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w przypadku braku rozwiązań alternatywnych). Prace remontowe nie mogą zagrażać populacji gatunków chronionych i muszą wynikać z koniecznych wymogów nadrzędnego interesu publicznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na okres lęgowy, w czasie którego nie należy ingerować w życie ptaków.

Jak więc zatem zadbajmy o naszych małych sąsiadów?

Termomodernizacja budynków jest jednym z poważniejszych zagrożeń skierowanych przeciw ptakom miejskim. W związku z tym przed rozpoczęciem prac zakładajmy gniazda lęgowe, które pozwolą na bezpieczny lęg, do którego często nie dochodzi w związku z brakiem odpowiedniego, bezpiecznego miejsca.

Ptaki uwalniają nasze miasta z nadmiernego robactwa, zjadają komary, małe muszki, robaki pełzające a nawet myszy. Są pożyteczną częścią naszego ekosystem!

(dowiedz się więcej “Ptaki jako ważny element ekosystemu“).

 

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.linarem.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!
Profesjonalny montaż – zaufaj fachowcom z firmy Linarem!

 odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(docieplanie budynków a ptak, ptaki w budynkach, termomodernizacja a ptaki, ptaki a docieplenie, gniazda ptaków w budynkach, czy wolno usuwać gniazda ptaków, sezon ochronny ptaków, termomodernizacja a ornitolodzy, co zrobić z gniazdami ptaków, co zrobić z ptakami, docieplanie, ocieplanie, gniazda jaskółek, gniazda jerzyków, gniazda gołębi, gołąb, gniazdo, gniazda)

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org