O problemach rolników i sadowników ze szpakami słów kilka. Jak odstraszyć szpaki.

Szpaki stały się elementem wpisanym w krajobraz polskiego sadownictwa. Ich obecność wiąże się z dużymi, nieodwracalnymi szkodami które mogą zniweczyć plany nawet na najlepiej zapowiadający się sezon. Pojawiają się nieoczekiwanie i niespodziewanie, występując zawsze w grupie. Na swój cel obierają dojrzałe owoce wiśni, czereśni, winogron oraz wielu innych roślin. Jako niewybredni smakosze nie pogardzą również dżdżownicami, owadami oraz nasionami którymi dosyć chętnie się zajadają.

Równie szybko co się pojawiają, znikają pozostawiając po sobie pozbawione plonów drzewa owocowe.


Niedużych rozmiarów ptak, o nieco krępej sylwetce, stał się prawdziwą zmorą sadowników. Charakteryzuje się czarnym upierzeniem z licznymi białymi plamkami występującymi na całym ciele. Dorosłe osobniki mienią się odcieniami fioletu oraz zieleni, takie połączenie kolorów dodaje im uroku i elegancji której niewątpliwie mogą im pozazdrościć inne ptaki. Należą do rodziny ptaków mimetycznych, naśladują dźwięki dochodzące z otoczenia, są między innymi w stanie dokładnie odwzorować ludzki głos. Jako ptak wyjątkowo towarzyski i mało płochliwy jest stosunkowo trudny w odstraszaniu.

Co można zrobić w przypadku inwazji szpaków?

Wiele tak naprawdę zależy od miejsca w którym występuje problem. Poniżej znajdą Państwo kilka rozwiązań które dostępne są w ofercie naszego sklepu.

ARMATKI HUKOWE.
W przypadku sadów, rozległych plantacji oraz dużych winnic najskuteczniejszą metodą płoszenia będą działka hukowe. Armatki hukowe mogą uaktywniać się w określonym interwale czasowym od 3 do 30 minut, donośny huk wydobywający się z lufy detonacyjnej armatki jest w stanie przepłoszyć nie jedno stado ptaków z okolicy. Armatki hukowe zasilane są przy pomocy gazu propan-butan, podczas detonacji wypełnia on dyszę, po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia następuje zapłon.

ODSTRASZACZE DŹWIĘKOWE.
Inną dosyć często wybieraną metodą odstraszania szpaków, są odstraszacze dźwiękowe. W ofercie sklepu Linarem znajdują się odstraszacze mogące odstraszyć szpaki z powierzchni od około 0,5 Ha do nawet 16 Ha! Bardziej zaawansowane urządzenia takie jak Bird Gard Pro czy też Bird Gard Pro PLUS posiadają zaprogramowane chipy z sekwencją najodpowiedniejszych odgłosów odstraszających szpaki.

WIZUALNE ODSTRASZACZE.
Wizualne odstraszacze szpaków sprawdzą się w miejscach o nieco mniejszej powierzchni i zalecamy ich użycie wraz z ww. odstraszaczami. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo min.: makiety ptaków drapieżnych, hologramowe postaci zwierząt z przyczepionymi dzwoneczkami, balony z nadrukowanymi holograficznymi oczami, odblaskowe taśmy oraz inne produkty skutecznie odstraszające szpaki.

SIATKI NA SZPAKI.
Firma Linarem prowadzi szeroką sprzedaż detaliczną oraz hurtową siatek na szpaki. Niekiedy zarzucenie siatki na drzewa owocowe okazuję się najskuteczniejszą metodą ochrony przed szpakami. Siatki na szpaki mogą zostać bezpośrednio zamontowane na drzewach lub na specjalnie przygotowanych konstrukcjach. Oferujemy siatki na szpaki w dowolnych rozmiarach dostosowane do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Siatki na szpaki zostały wykonane z wytrzymałych materiałów, z powodzeniem mogą być używane z sezonu na sezon.
www.siatki.linarem.pl

Warto pamiętać o łączeniu metod odstraszania.

Powstaje wtedy swoisty efekt synergii pomiędzy odstraszaczami, co za tym idzie ich skuteczność w odstraszaniu szpaków wzrasta. Jeśli połączymy odstraszacze dźwięków z wizualnymi, zagrożenie o których ptaki są informowane dźwiękowo, stanie się bardziej rzeczywiste.

Przed zakupem urządzenia należy pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. zakazuje się umyślnego zabijania, oraz okaleczania i chwytania zwierząt objętych ochroną, ale także zakazuje się m.in. umyślnego płoszenia i niepokojenia zwierząt. W szczególnych przypadkach można ubiegać się o zezwolenie na płoszenie zwierząt od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w przypadku braku rozwiązań alternatywnych).

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org