Ptaki w mieście jako ważny element ekosystemu.

 

Ptaki pierwotnie były przystosowane do życia w naturalnym środowisku, łąki czy pola stanowiły ich siedliska. Wszystko zmieniło się wraz z postępującą urbanizacją. Coraz to inne gatunki ptaków zaczęły sprowadzać się bliżej człowieka. Już nie pola, lecz miejska aglomeracja stała się ich domom. Tu zaczęły się rozmnażać, a co za tym idzie, przyzwyczaiły się do miejskiego życia. Jak można się dowiedzieć z najnowszych badań ornitologów, ptaki zaczęły ewoluować, co jest spowodowane koniecznością dostosowania się do warunków panujących w miastach. Wskazują na istotne różnice między tymi samymi gatunkami żyjącymi w miastach oraz w ich naturalnych środowiskach. Ptaki „miejskie“ m.in. wydobywają z siebie coraz głośniejsze, ale wolniejsze dźwięki, dostosowane do echa miast, niż ptaki ze środowisk naturalnych. Różni je jednak o wiele więcej. Pośród wzmożonego ruchu ulicznego, tysięcy budynków ptaki inaczej walczą o przetrwanie, inaczej też zdobywają pożywienie, niż jakby były „u siebie“. Są bardziej przystosowane do życia z ludźmi, zakładają też gniazda w nietypowych dla siebie miejscach, a część z nich zaprzestała migracji.

   Ptasia ekspansja robi się coraz intensywniejsza. Zakładają gniazda we wszelkich możliwych miejscach, niebezpiecznych dla siebie oraz szkodliwych. Tym samym zaadoptowanie się ptaków stanowi większe niebezpieczeństwo zarówno dla człowieka, jak i dla nich samych. Na szczególną uwagę zasługują gołębie miejskie, potomkowie gołębi skalnych. Te jedne z najpowszechniejszych ptaków, tworzą siedliska w miejskiej zabudowie. Osiedlają się na strychach, poddaszach, balkonach, a także na parapetach czy też u szczytu różnych budowli, m.in, kościołów, ratuszy, itp. Oknówka, mały ptak z gatunku jaskółkowatych, będąca kolejnym sąsiadem człowieka. Najczęściej zamieszkuje wnęki balkonowe, jak i osiedla się blisko poddaszy, gzymsów lub framug okiennych. Nie mniej znanym nam gatunkiem ptaków, szczególnie fascynatom ogrodów, jest szpak. Szczególnie upodobał sobie wspomniane wcześniej ogrody, ale też obrzeża lasów, czy też parki. Najczęściej gniazduje w budkach lęgowych czy dziuplach.

   Pomimo negatywnej opinii z jakiej słyną ptaki miejskie, nie możemy zapomnieć, że część z nich została sprowadzone przez człowieka, więc tym bardziej powinniśmy dbać nie tylko o siebie, ale też o nie, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Niejednokrotnie można spotkać się z likwidacją ptaków metodą chemiczną, czy też przez usuwanie gniazd, ale też spotyka je niechybna śmierć w związku z termomodernizacją budynków. Ale czy to jest najlepsze wyjście? Nie sądzę…. Ptaki stanowią istotną część ekosystemu. Fakt, że pozostawiają po sobie wiele nieczystości, często prowadząc do uszkodzeń czy przenoszą choroby , ale spełniają też wiele ważnych funkcji. Przed wszystkim są ważnym elementem łańcucha ekosystemu pomagają walczyć z owadami i szkodnikami, a miasta były by ponure i smutne.

   Można powiedzieć, że ptaki są potrzebne ludziom jak i ludzie ptakom. Tak więc warto pomyśle, o innym sposobie uporania się z ptakami w miejscach gdzie jest to konieczne, ale sposobem niezagrażającym ich egzystencji. Szczególnie polecanym rozwiązaniem są kolce przeciw ptakom lub siatki zabezpieczające. Odpowiednio zamontowane w pełni zabezpieczą między innymi: balkony, okna, elewacje, gzymsy, wnęki, rzeźby oraz inne elementy architektoniczne. Dostępne są również różnego rodzaju systemy akustyczne, wizualne, elektryczne, armatki hukowe, sztuczne gniazda lęgowe czy też żele, których działanie polega na dezorientowaniu zmysłów ptaków: smaku i węchu. Są to rozwiązania, które każdy może zastosować samodzielnie lub też skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

 

Pamiętajmy, jeśli to tylko możliwe, przy ich instalacji warto zastanowić się co możemy zrobić w przypadku konieczności zniszczenia miejsc gniazdowania ptaków; w jaki sposób zapewnić rekompensatę poniesionej przez środowisko straty.

 

 Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.linarem.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!
 Profesjonalny montaż – zaufaj fachowcom z firmy Linarem!

 

odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.


(odstraszanie ptaków, odstraszanie ptaków kraków, odstraszanie ptaków w mieście, płoszenie ptaków w mieście, ptaki w mieście, gołębie w mieście, ptaki miejskie, gołębie miejskie, problem z ptakami w mieście, problem z gołębiami w mieście, ptaki a miasto, gołębie a miasto, jaskółki w mieście, problem z jaskółkami, problem, ptaki, problem z gołębiami)

 

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org