Ptaki na lotniskach.

Przeciętna waga samolotu to 350 000 – 500 000 kg, natomiast waga ptaka sięga do kilku kilogramów. Porównanie do starcia Davida z Goliatem, byłoby tu zbytnim nadużyciem, aczkolwiek wyjątkowa aktywność ptaków w ostatnim czasie w okolicach lotnisk stwarza realne zagrożenia dla lądujących czy też startujących maszyn.

Do starć przyrody z technologią nie dochodzi zbyt często, jednak gdy już do niego dojdzie może nastąpić zassanie ptaka w głąb silnika, co w efekcie możne prowadzić do jego wyłączenia lub też uszkodzenia. Aby minimalizować ewentualne szkody oraz koszty związane nie tyle z upadkiem samolotu, ale samym awaryjnym lądowaniem,  na lotniskach całego świata stosowane są różne metody odstraszania ptaków.

Najczęściej stosowaną metodą płoszenia ptaków z lotnisk jest metoda sokolnicza. Wymaga jednak posiadania wyszkolonego ptaka drapieżnego, najczęściej sokoła lub jastrzębia.  Ale czy te wszystkie zabiegi wystarczą?

Warto zaopatrzyć się w jeszcze inne, dostępne na polskim rynku narzędzia. Jednymi z najbardziej popularnych metod odstraszania ptaków na lotniskach są systemy akustyczne. Szeroka gama dostępnych na rynku odstraszaczy dźwiękowych nadaje się zarówno do odstraszania ptaków na lotniskach, ale i na innych powierzchniach przemysłowych, rolnych, a także w parkach itp. Różnią się one jednak kilkoma detalami. Przede wszystkim przy wyborze dźwiękowego odstraszacza należy zwrócić uwagę na powierzchnię jaką chcemy zabezpieczyć, ponieważ różne odstraszacze mają różny zasięg działania. W ofercie sklepu Linarem znajdą Państwo zarówno urządzenia działając na obszarze 1ha oraz takie które są w stanie pokryć swym działaniem 16ha. W zakupionym zestawie z zależności od modelu można znaleźć generator dźwięku, wzmacniacze, wszelkie akcesoria potrzebne do montażu, m.in. przewody, klemy, a także głośniki od 2 nawet do 20. Dźwiękowe odstraszacze na ptaki działają poprzez emitowanie odgłosów ptaka drapieżnego. Dodatkowo dużą zaletą urządzeń tego typu jest możliwość wgrania odgłosów przestraszonego ptaka tego samego gatunku, którego problem dotyczy, atakowanego przez drapieżnika. Co w efekcie skutecznie zapobiega zbliżaniu się ptaków do miejsca potencjalnego zagrożenia.

Kolejną często instalowaną grupą odstraszaczy są urządzenia hukowe.  Zasada działania armatek jest prosta – uwalniany z butli gaz wypełnia dyszę, po osiągnięciu odpowiedniego stężenia następuje zapłon, a tym samym wybuch nagromadzonego propan butanu. Częstotliwość wystrzałów uzależniona jest od wyboru opcji od 3 do 30 min., natomiast głośność oscyluje w granicach 120 decybeli. Są one jednymi z najskuteczniejszych w tym momencie urządzeń dostępnych na rynku.

Pewnie zastanawiają się Państwo, które z tych urządzeń jest najlepsze? Otóż próba wypłoszenia ptaków z lotniska jest bardzo żmudna. Biorąc pod uwagę, że przestrzeń, która wymaga zabezpieczenia jest duża proponujemy zastosowanie kompilacji kilku urządzeń.

Dla przykładu, jedno z ww. rozwiązań można uzupełnić o:

wizualne odstraszacze – co wzmocni efekt użytego powyżej odstraszacza dźwiękowego, ponieważ po jakimś czasie, gdy ptaki nie będą widzieć zagrożenia, a tylko słyszeć, mogą przestać na nie reagować,

kolce na budynku lotniska – nie tylko warto zadbać o pas startowy, ale i o otoczenie,pozwoli to zmniejszyć ilość miejsc, gdzie ptaki mogę odpocząć po podróży,

siatki na ptaki – zabezpieczą miejsca pod ew. robienie gniazd, co w połączeniu z kolcami pozwoli w pełni zabezpieczyć powierzchnie użytkowe.

Czy można zrobić coś jeszcze, aby zwiększyć skuteczność w pozbyciu się ptaków?

Tak. Należy usunąć wszelkie możliwe źródła pokarmu, aby ptaki nie miały powodu do zasiedlania się na danym terytorium. Dostępność do resztek pokarmu czy śmietników, gdzie mogą się pożywiać, zmniejsza efekty naszych innych zabiegów.

Pamiętajmy! Lotnisko to nie miejsce dla ptaków. Stwórzmy im bezpieczną przestrzeń do życia gdzie indziej. Trzymając ptaki z daleka od lotnisk unikniemy ewentualnych konsekwencji związanych z nierównym starciem ptaka z maszyną.

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.linarem.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!
Profesjonalny montaż – zaufaj fachowcom z firmy Linarem!

 odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(ptaki na lotniskach, lotnisko, lotniska, jak odstraszać ptaki na lotnisku, jak odstraszyć ptaki z lotniska, metody odstraszania ptaków z lotnisk, problem z ptakami na lotniskach, zderzenie ptaka z samolotem, problemy z ptakami na lotniskach, jak wypłoszyć ptaki z lotnisk, płoszenie ptaków z lotnisk, ptak a samolot, odstraszacze ptaków na lotniskach, odstraszacz ptaków, płoszenie ptaków, ptaki na lotnisku)

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org