Problem z mewą - wandal w nadmorskim kurorcie.

Mewy są znakiem rozpoznawczym portów i nadmorskich kurortów. Dla turystów wypoczywających nad wodą ich obecność jest pożądana a odgłosy uznawane za bardzo przyjemne. Ale czy to samo o mewach mogą powiedzieć mieszkańcy, właściciele jachtów oraz pracownicy nabrzeży?

 

Mewy są uciążliwe nie tylko dla mieszkańców miast, gdzie budują gniazda i regularnie zanieczyszczają ulice,  budynki (balkony, parapety i dachy).  Równie uciążliwe są dla właścicieli jachtów, którym się naprzykrzają. Mewy są coraz bardziej napastliwe i agresywne w żerowaniu; śmiało atakują mniejsze ptaki i pisklęta.

Jak można sobie poradzić z mewami, które coraz liczniej widywane są w centrum miast?

Nie dokarmiajmy ptaków. Podobnie jak w przypadku gołębi istnieje problem dokarmiania mew. Polecamy zapoznanie się z naszym artykułem, który naświetli Państwu kwestię dokarmiania ptaków “O dokarmianiu ptaków słów kilka“, a co za tym idzie, pozwoli zapoznać się z alternatywnymi formami pomocy naszym skrzydlatym sąsiadom bez jednoczesnego szkodzenia im.

Z kolei jeśli chodzi o skuteczne metody, pozwalające uporać się z nieproszonymi gośćmi, przygotowaliśmy dla Państwa kilka propozycji.

Kolce przeciw ptakom. Kolce kojarzone są głównie z mniejszymi ptakami, gołębiami , jerzykami czy też jaskółkami. Jednak nic bardziej mylnego. Nie rozmiar ptaka ma znaczenie, lecz odpowiednio dopasowane kolce. Jako specjaliści w dziedzinie odstraszania ptaków ze względu na wysoką skuteczność, estetykę oraz uniwersalność dopasowania chętnie polecamy klientom ten rodzaj odstraszaczy.  Kolce to poliwęglanowe moduły, które idealnie nadają się do zastosowania w miejscach takich jak: parapety, wąskie gzymsy, kalenice, pasy podrynnowe, belki, występy, niewielkie elementy architektoniczne, neony, tablice i kasetony reklamowe itd. W skrócie można powiedzieć, że można je zamontować wszędzie tam, gdzie obecność ptaków jest niepożądana, niezależnie od rodzaju podłoża. Odstraszacze przeciw ptakom w postaci kolców nie ranią ptaków, elementy metalowe są tępo zakończone, co stanowi ich niepodważalną zaletę. Cel jaki mają do spełnienia to uniemożliwienie siadania i gniazdowania, a nie ich krzywdzenie. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniego rodzaju kolców znajdą Państwo w artykule: “Kolce przeciw ptakom – pomagamy w wyborze odpowiedniego modelu

Siatki przeciw ptakom.  Stanowią nie tyle alternatywę do kolców, co ich uzupełnienie. Odpowiednio zamontowane w pełni zabezpieczą między innymi: balkony, okna, elewacje, a także te miejsca, które ze względu na specyficzną budowę lub dużą powierzchnię nie nadają się do zabezpieczenia metodą prezentowaną wcześniej. Są one wykonane z polietylenu, dostępne najczęściej w kolorze piaskowym, odporne na zmienność warunków atmosferycznych oraz promieniowanie UV. Więcej informacji na temat siatek przeciw ptakom znajdą Państwo w artykule: “Siatki przeciw ptakom – zabezpiecza się skutecznie”.

Armatki hukowe. W artykule “Armatki hukowe – dużo huku o nic” mogą Państwo zapoznać się ze szczegółową charakterystyką tego „wystrzałowego” produktu. Ponieważ działanie armatek opiera się na huku poprzez wystrzał nagromadzonego w butli propan butanu, należy ostrożnie podejść do ich zakupu. Skuteczność odstraszania jest wysoka, jednak trzeba brać pod uwagę otoczenie. W przypadku miejsc na uboczu miast, czy odlegle położonych od terenów zamieszkałych spełnia swoją rolę znakomicie. Jednak w pozostałych okolicznościach (w blokowiskach, bliskim sąsiedztwie wiejskim, gdzie mogą spowodować płoszenie zwierzyny hodowlanej),  nie jest to polecana metoda.

Odstraszacze dźwiękowe. Urządzenia imitujące odgłosy ptaka drapieżnego – skuteczna metoda, szczególnie gdy połączy się ją z makietą np. sokoła. Dzięki tej kontaminacji mamy świetną metodę wizualno-dźwiękową. Odstraszacze dźwiękowe wydają dźwięki ptaków drapieżnych, natomiast makieta urzeczywistnia zagrożenie. Droższe modele urządzeń dźwiękowych imitują odgłos wystraszonej, zranionej mewy, co jest sygnałem do ucieczki dla innych ptaków.

Sztuczne jaja mew. Badania naukowe dowiodły, że mewy, do których gniazd podrzucono sztuczne jaja, akceptują je i zaczynają ich wysiadywanie. W okresie wysiadywania jaj mewy są cichsze, spokojniejsze i mniej naprzykrzają się ludziom. Po ok 60 dniach ptaki porzucają gniazdo.

Biorąc pod uwagę dostępną gamę odstraszaczy przeciw ptakom, nie ma powodów do obaw. Jednak pamiętajmy, że im szybciej się zabezpieczymy, tym lepiej. Ptasie odchody niszczą materiały, generują koszty i powodują choroby, dlatego nie ryzykujmy generowania dalszych strat zarówno tych materialnych jak i niematerialnych i zastanówmy się nad zastosowaniem skutecznych odstraszaczy przeciw ptakom.

Zapraszamy Państwa do sklepu internetowego www.sklep.linarem.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!

 

odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(problem z mewą, problem z mewami, odstraszanie mew, płoszenie mew, jak odstraszyć mewę, jak płoszyć mewy, jak wypłoszyć mewy, mewa, mewy, mewy w porcie, mewy na jachcie, problemy z mewami, problemy z mewą)

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org