Duża hala – duży problem. Czy tak być musi?

Hale mogą być różne, namiotowe, sportowe, magazynowe, przemysłowe, zrobione z metalu, stali czy drewna. Mianownikiem łączącym je wszystkie może stać się poważny problem z ptakami..

 

W budynkach wielkopowierzchniowych takich jak hale i magazyny o wiele trudniej zapanować nad „ptasim problemem”. Budowa hali to spora inwestycja, jeśli jednak już w fazie budowy nie zostanie odpowiednio zabezpieczona przed ptakami (ptaki bardzo często wlatują przez otwarte bramy lub okna i często nie mogą znaleźć dogi powrotnej), właściciel lub zarządca  może zostać obciążony dodatkowymi kosztami związanymi z regularnym sprzątaniem ptasich odchodów oraz karami finansowymi związanymi z nie przestrzeganiem odpowiednich zasad higieny. Jak wiemy ptasie odchody są nie tylko niebezpieczne dla materiałów (przez zawarty w nich, a wydalany przez ptaki amoniak oraz kwas moczowy), ale i dla ludzi (poprzez permanentne przebywanie w otoczeniu ptasich odchodów narażeni są na choroby odzwierzęce, np. ornitoza, salmonelloza i wiele innych). Na temat chorób oraz zagrożeń ze strony ptaków dowiedzą się Państwo z naszego artykułu – “Ptaki i ich odchody jako siedlisko chorób zakaźnych“. Innym często spotykanym problem związanym z wizytą latających gości jest niepożądane włączanie systemów alarmowych. W nocy kiedy bramy zostają zamknięte, ptaki krążą wewnątrz włączając syreny.

Jak zatem skutecznie odstraszyć ptaki z hali?

W pierwszej kolejności, o ile jest to możliwe, należy spróbować zabezpieczyć wszelkie otwory którymi ptaki mogą dostać się do środka budynku. Montaż siatek w oknach, plastikowych rolet w bramach – pozwala na skuteczne pozbycie się „ptasiego problemu”.

Co zrobić gdy zabezpieczenie bram i okien obiektu nie jest możliwe?

Najskuteczniejsza i rekomendowana przez firmę Linarem metoda odstraszania ptaków polega na montażu siatek ochronnych przeciw ptakom. To skuteczne rozwiązane, uniemożliwiające ptakom dostanie się, do miejsc pod dachem lub innych elementów konstrukcyjnych. Siatki ochronne wykonane są z włókien polietylenowych, charakteryzujących się wysoką odpornością na uszkodzenia.

Wymiennie z siatkami stosuje się kolce przeciw ptakom. Kolce są skonstruowane z poliwęglanowej podstawy oraz drutów ze stali kwasoodpornej. Dostępne są różne modele kolców w zależności od natężenia obecności ptaków oraz powierzchni, którą niezbędnie trzeba zabezpieczyć. Więcej informacji zjadą Państwo w artykule” – „Kolce przeciw ptakom – pomagamy w wyborze odpowiedniego modelu”.

Nie zawsze jednak użycie kolców przeciw ptakom będzie rozsądne i uzasadnione. Niejednokrotnie zabezpieczana konstrukcja jest bardzo złożona lub posiada bardzo dużą powierzchnię, co w przypadku montażu kolców przeciw ptakom wiązało by się z koniecznością instalacji bardzo dużej ilości a co za tym idzie znacznie zwiększyło koszt inwestycji.

Z pośród dostępnych na rynku, mniej skutecznych, (w niektórych przypadkach nie w ogóle nie skutecznych) rozwiązań znajdą Państwo również głośne odstraszacze akustyczne które można montować wewnątrz oraz na zewnątrz hali. Dostępne odstraszacze dźwiękowe w zależności od modelu, różnią się zasięgiem działania oraz ilością dołączonych głośników. Droższe urządzenia posiadają chipy z zaprogramowaną sekwencją najbardziej odpowiednich odgłosów do płoszenia danego gatunku (od odgłosów ptaków drapieżnych po odgłosy nękanego ptaka).

Uwaga! Mankamentem tego typu odstraszaczy jest donośny dźwięk imitujący odgłosy ptaków drapieżnych. Warto więc zastanowić się, czy montaż urządzeń nie wpłynie ujemnie na ludzi pracujących w budynku oraz czy nie będzie uciążliwy dla obiektów zlokalizowanych w najbliższym otoczeniu.

Nowością na rynku są laserowe odstraszacze ptaków. W przypadku tej metody płoszenie odbywa się przy pomocy bezpiecznych promieni laserowych umieszczonych w obrotowej głowicy. Generowane przez urządzenie błyski lasera niepokoją ptaki, a przypadkowość ich emisji niejednokrotnie pozwala na ich wypłoszenie.

Warto także zadbać o otoczenie budynku.

W ofercie sklepu Linarem znajdą Państwo armatki hukowe, które można zamontować w okolicy hali (jeśli w pobliżu nie ma innych zabudowań).  Armatki  uaktywniają się z ustaloną częstotliwością (od 2 do 30min, głośność urządzenia oscyluje w okolicy 120 decybeli). Propan-butan, który znajduje się w butli wypełnia dyszę, po osiągnięciu wystarczającego stężenia następuje zapłon.

Na dachu budynku można również zamontować odstraszacze dźwiękowe w połączeniu z makietami ptaków drapieżnych lub balonami stresowymi. Często instalacja takich zestawów pozwala na odstraszanie ptaków z dachu i okolicy budynku (zalecamy montaż w okolicy bram wjazdowych).

 

Firma Linarem specjalizuje się w kompleksowej ochronie obiektów przed ptakami. Posiadamy referencje poświadczające skuteczność oraz najwyższą jakość oferowanych przez nas usług.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy oraz zapoznania się z naszymi realizacjami.

 

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.linarem.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!

 

montaż kolców przeciw ptakom

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(zabezpieczenie hali przed ptakami, ptaki na hali, ochrona hali przed ptakami, płoszenie ptaków z hali, jak odstraszyć ptaki, jak wypłoszyć ptaki z hali, jak pozbyć się ptaków w hali, ptaki w hali, ptaki w magazynie, problem z ptakami w hali, problem z ptakami w magazynie. płoszenie ptaków, odstraszanie ptaków, jak odstraszyć, jak wypłoszyć)

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org