Jak odstraszać ptaki? Czyli dostępne metody odstraszania ptaków.

Na rynku jest wiele produktów odstraszających ptaki, ale który będzie odpowiedni do moich potrzeb? Jeśli zadają sobie Państwo podobne pytania zapraszamy do lektury poniższego artykułu w którym prezentujemy możliwe metody odstraszania ptaków.

 

Kolce przeciw ptakom to nowoczesny i skuteczny sposób zabezpieczenia elewacji przed ptactwem. Typowy moduł kolców przeciw ptakom zbudowany jest z poliwęglanowej podstawy z osadzonymi sprężystymi prętami ze stali kwasoodpornej. Moduły można zamontować wszędzie tam, gdzie obecność ptaków jest niepożądana, niezależnie od rodzaju podłoża.  Zainstalowany system modułów tworzy barierę efektywnie uniemożliwiającą siadanie i gniazdowanie ptaków w miejscach w których ich obecność jest z różnych względów niepożądana. Należy podkreślić, że kolce nie ranią ptaków. Zainstalowane moduły są całkowicie bezpieczne dla użytkowników (montowane są na zewnątrz budynków), oraz ptaków (elementy metalowe są tępo zakończone). Elementy mogą być zamontowane na gzymsach, parapetach, pasach podrynnowych, rzeźbach, tablicach i reklamowych, alarmach, klimatyzatorach, osłonach kabli i innych wystających elementach architektonicznych.

Niejednokrotnie siatki są jedyną skuteczną metodą zabezpieczenia elewacji przed ptakami. Siatki wykonane z polietylenu są w kolorze piaskowym lub innym (praktycznie niewidoczne) bardzo trwałe i odporne na wahania temperatur oraz promieniowanie UV. Odpowiednio zamontowane siatki w pełni zabezpieczą między innymi: balkony, okna strychowe, gzymsy, wnęki, rzeźby oraz inne elementy architektoniczne.

Metoda skuteczna z powodzeniem stosowana na lotniskach, w sadach, parkach, składowiskach odpadów komunalnych i wielu innych. Płoszenie ptaków przy zastosowaniu tej metody jest relatywnie tanie. Posiada jednak pewne ograniczenia – jest nie zawsze skuteczna w przypadku gołębi, oraz innych ptaków które w miejscu odstraszania posiadają źródło pokarmu.  Dźwiękowe systemy odstraszania ptaków symulują naturalne odgłosy (krzyki) atakujących orłów, sokołów i jastrzębi, płosząc w ten sposób inne ptaki. Ta naturalna i bardzo skuteczna metoda jest nieszkodliwa dla środowiska naturalnego. Należy zwrócić uwagę na to, że odstraszacze dźwiękowe są głośne. Zainstalowane w okolicy zabudowań mogą być uciążliwe dla ludzi i zwierząt domowych.

Ultradźwiękowe systemy odstraszania ptaków – urządzenia pracujące na zmienianej częstotliwości. Intensywne fale ultradźwiękowe atakują system słuchowy i nerwowy ptaków.  Urządzenie nie powoduje zakłóceń działania odbiorników telewizyjnych, radiowych, elektronicznych urządzeń alarmowych, czujników dymu i ognia i innych urządzeń elektrycznych. Odstraszacze ultradźwiękowe wg. zaleceń producentów przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. Nie polecamy stosowania tych urządzeń w przypadku gołębi oraz innych ptaków odstraszanych w okolicy źródła pokarmu.

Laserowe systemy odstraszania ptaków to stosunkowo młoda metoda opracowana przez polskich inżynierów i objęta ochroną patentową. Pozwala na odstraszanie ptaków przebywających wewnątrz obiektów takich jak magazyny, hipermarkety, hale produkcyjne itp. Urządzenia emitują wiązkę światła która drażni i tym samym odstrasza ptaki. Urządzenia najlepiej zamontować na wysokości przebywania ptaków.

Wizualne systemy odstraszania ptaków – najczęściej są to makiety ptaków drapieżnych, balony stresowe, taśmy holograficzne itp. Metoda wizualna jest często stosowana jako wspomagająca dla systemów dźwiękowych i hukowych (równoczesne zastosowanie obu metod zwiększa efektywność płoszenia – makiety wyglądają jak ptaki drapieżne, urządzenia dźwiękowe emitują odgłosy). Metody wizualne nie pozwala jednak na skuteczne płoszenie gołębi miejskich.

Naklejki samoprzylepne w kształcie sylwetek ptaków drapieżnych sprawdzają się w przypadku ochrony ptaków przed rozbijaniem się o powierzchnie przeszklone takie jak bariery akustyczne czy szyby wieżowców.

Hukowe systemy odstraszania ptaków – w tym wypadku wykorzystywany do płoszenia ptaków jest wystrzał z zasilanej propan butanem armatki. Metoda bardzo skuteczna pozwala na odstraszanie ptaków trudno płochliwych takich jak szpaki, wrony, gołębie, mewy itp. Podczas stosowania metody należy rozważyć problem uciążliwości potężnych wystrzałów dla ludzi i zwierząt w okolicy zainstalowanego urządzenia.

Elektryczne systemy to pręty lub taśmy pozwalające na płoszenie ptaków przy pomocy napięcia. Ptaki drażnione są prądem elektrycznym o napięci ok. 5000 V i natężeniu 0,5 J (nie czyniącym ptakom krzywdy). Metoda stosunkowo droga. Taśmy lub pręty ze względu na konieczność zasilania szeregowego są ciężkie w instalacji.

Ruchome pręty to nowoczesna metoda odstraszania ptaków. W skład systemu wchodzą plastikowe podpórki, pionowe pręty, oraz poziome druty, które uniemożliwiają ptakom siadanie w miejscu instalacji. Za pomocą jednego rzędu prętów można zabezpieczyć do 10cm powierzchni.

Żel stosujemy w miejscach gdzie nie ma możliwości zamontowania kolców przeciw ptakom. Jest trwałym, nietoksycznym, lepkim odstraszaczem, który można stosować na gzymsach, parapetach, kalenicach i krokwiach oraz w wielu innych miejscach pod dachem i na zewnątrz gdzie ptaki uparcie przysiadają lub gniazdują. Stosując zgodnie z instrukcją, przezroczysty odstraszacz potrafi skutecznie zniechęcić gołębie, wróble, i inne naprzykrzające się ptaki do siadania i nocowania, czy też powrotu do miejsca zastosowania przez okres do roku czasu. Ptaki przysiadają na żelu, brudzą łapki i odlatują. Minusem stosowania żeli jest możliwość naniesienia na na powierzchnię żelu patyków i zrobienia na nim gniazda.

 

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.linarem.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!
Profesjonalny montaż – zaufaj fachowcom z firmy Linarem!

 odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(dostępne metody odstraszania ptaków, jak odstraszać ptaki, jak odstraszyć ptaki, jak pozbyć się ptaków, jak pozbyć się gołębi, jak wypłoszyć ptaki, jak płoszyć ptaki, jak wypłoszyć gołębie, jak wypłoszyć ptaki, odstraszacze, odstraszacze dzięciołów, odstraszanie gołębi, odstraszanie jaskółek, odstraszanie mew, odstraszanie szpaków, odstraszanie wron)

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org