Ptaki na dworcu - czysty i bezpieczny dworzec.

Ptaki, zwłaszcza gołębie, są częstymi gośćmi naszych dworców. Tak jak potrafią być ozdobą miejskich ryneczków dodając im uroku, tak pod dachami dworców, nie są mile widziane. Jak wszystkie żywe stworzenia, gołębie poszukują ciepła, schronienia oraz pożywienia. Dworce są zatem idealnym miejscem dla ich bytowania..

Zadaszona, osłonięta od wilgoci i wiatru, przestrzeń.  Ciepło emitowane przez urządzenia elektryczne.  Stały dostęp do pokarmu zapewniany przez pasażerów, którzy czekając na swój autobus lub pociąg, rzucają im kawałki bułki czy chleba Zapraszamy do zapoznania się z zasadami dokarmiania ptaków w artykule „ O dokarmianiu ptaków słów kilka” w którym mogą dowiedzieć się Państwo dlaczego nie należy w sposób nie przemyślany dokarmiać ptaków.

Gołębie szczególnie upodobały sobie kasetony, konstrukcje dachowe, semafory, przewody oraz inne wystające elementy architektoniczne. Można je również spotkać na dachach, gzymsach czy parapetach. Dworce nie powinny być miejscami bytowania ptaków. Ptasie odchody nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są też bardzo niebezpieczne. Rozsiewają liczne bakterie, a co za tym idzie mogą przysporzyć wielu, często niebezpiecznych chorób, zarówno ludziom jak i zwierzętom. Więcej nt. chorób znajdą Państwo w artykule „Ptaki jako źródło chorób zakaźnych”.

Odstraszanie ptaków na dworcu nie należy do prostych. Po pierwsze przed przystąpieniem do prac należy zwrócić szczególną uwagę na okres ochronny. Pamiętajmy, że usuwanie gniazd jest możliwe od dnia 16 października do końca lutego, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. Ich bezprawne niszczenie niesie za sobą sankcje karne. W wyjątkowych przypadkach można wystąpić do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zgodę na usunięcie gniazd w sezonie ochronnym (więcej informacji na: „ Prawo chroni ptaki w Polsce”).

Dworce ze względu na ww. „dobrodziejstwa” są miejscami miejscami o najwyższym stopniu obciążenia ptasią obecnością. Nie jest to jednak problem nie do pokonania. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów umożliwiających skuteczne odstraszanie ptaków:

KOLCOWE SYSTEMY ODSTRASZANIA PTAKÓW

Kolce przeciw ptakom to skuteczny sposób zabezpieczenia elewacji przed ptactwem. Typowy moduł kolców przeciw ptakom zbudowany jest z poliwęglanowej podstawy z osadzonymi sprężystymi prętami ze stali kwasoodpornej. Moduły można zamontować wszędzie tam, gdzie obecność ptaków jest niepożądana, niezależnie od rodzaju podłoża.  Zainstalowany system modułów tworzy barierę efektywnie uniemożliwiającą siadanie i gniazdowanie ptaków w miejscach w których ich obecność jest z różnych względów niepożądana. Należy podkreślić, że kolce nie ranią ptaków. Zainstalowane moduły są całkowicie bezpieczne dla użytkowników oraz ptaków (elementy metalowe są tępo zakończone). Elementy mogą być zamontowane na gzymsach, parapetach, pasach podrynnowych, tablicach, semaforach, kasetonach, itp.

POLIETYLENOWE SIATKI PRZECIW PTAKOM

Siatki wykonane z polietylenu są w kolorze piaskowym lub innym (praktycznie niewidoczne) bardzo trwałe i odporne na wahania temperatur oraz promieniowanie UV. Odpowiednio zamontowane siatki w pełni zabezpieczą między innymi: konstrukcje dachowe, wnęki, rzeźby oraz inne elementy architektoniczne.

DŹWIĘKOWE, ULTRADŹWIĘKOWE SYSTEMY ODSTRASZANIA PTAKÓW

Płoszenie ptaków przy zastosowaniu tej metody jest relatywnie tanie. Posiada jednak pewne ograniczenia – jest nie zawsze skuteczna w przypadku gołębi, oraz innych ptaków które w miejscu odstraszania tak dogodne warunki bytowania jak na dworcach. Dźwiękowe systemy odstraszania ptaków symulują naturalne odgłosy (krzyki) atakujących orłów, sokołów i jastrzębi, płosząc w ten sposób inne ptaki. Ta metoda jest nieszkodliwa dla środowiska naturalnego. Należy zwrócić uwagę na to, że odstraszacze dźwiękowe są głośne. Zainstalowane w okolicy zabudowań mogą być uciążliwe dla ludzi i zwierząt domowych.

Ultradźwiękowe systemy odstraszania ptaków – urządzenia pracujące na zmienianej częstotliwości. Intensywne fale ultradźwiękowe atakują system słuchowy i nerwowy ptaków. Urządzenie nie powoduje zakłóceń działania odbiorników telewizyjnych, radiowych, elektronicznych urządzeń alarmowych, czujników dymu i ognia i innych urządzeń elektrycznych. Odstraszacze ultradźwiękowe wg. zaleceń producentów przeznaczone są do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych lub częściowo zamkniętych. Nie polecamy stosowania tych urządzeń w przypadku gołębi oraz innych ptaków odstraszanych w okolicy źródła pokarmu.

Urządzenia dźwiękowe i ultradźwiękowe najlepiej łączyć z wizualnymi metodami odstraszania ptaków.

LASEROWE SYSTEMY ODSTRASZANIA PTAKÓW

Laserowe systemy pozwalają na odstraszanie ptaków przebywających wewnątrz obiektów. Urządzenia emitują wiązkę światła która drażni i tym samym odstrasza ptaki. Urządzenia najlepiej zamontować na wysokości przebywania ptaków.

ELEKTRYCZNE SYSTEMY ODSTRASZANIA PTAKÓW / RUCHOME PRĘTY

Elektryczne systemy to pręty lub taśmy pozwalające na płoszenie ptaków przy pomocy napięcia. Ptaki drażnione są prądem elektrycznym o napięci ok. 5000 V i natężeniu 0,5 J (nie czyniącym ptakom krzywdy). Metoda stosunkowo droga. Taśmy lub pręty ze względu na konieczność zasilania szeregowego są ciężkie w instalacji.

Ruchome pręty to nowoczesna metoda odstraszania ptaków. W skład systemu wchodzą plastikowe podpórki, pionowe pręty, oraz poziome druty, które uniemożliwiają ptakom siadanie w miejscu instalacji. Za pomocą jednego rzędu prętów można zabezpieczyć do 10cm powierzchni.

Godnym polecenia rozwiązaniem są również okrągłe tabliczki obrotowe FireFly, które są montowane na liniach wysokiego napięcia, skutecznie uniemożliwiając ptakom siadanie na przewodach czy kablach. Ich działanie opiera się o ruch obrotowy tabliczki oraz odbicie i emisję światła, dzięki temu ptaki omijają z daleka zabezpieczany przez tabliczki teren. Zamontowanie FireFly jest bardzo proste oraz możliwe bez konieczności wyłączania napięcia.

Jak można zauważyć, ze względu na swoją dostępność dla ptaków, dworce wymagają specyficznych i powiązanych ze sobą działań z użyciem kilku odstraszaczy ptaków.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z naszym doradcą: biuro@linarem.pl

montaż kolców i siatek przeciw ptakom

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(ptaki na dworcach, ptaki na dworcu, gołębie na dworcu, jak pozbyć się gołębi z dworca, jak pozbyć się ptaków z dworca, odstraszanie ptaków z dworca, odstraszanie gołębi z dworca, problem z gołębimi na dworcu, problem z ptakami na dworcu, dworzec a ptaki, ptaki na peronie, odstraszanie ptaków, odstraszanie gołębi płoszenie gołębi)

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org