Problem z jaskółkami - mały budowniczy w opałach.

W zależności od regionu jaskółka bywa symbolem szczęścia, wolności, wiosny czy nadziei. Te bardzo pożyteczne ptaki potrafią jednak nieźle nabrudzić..

 

Prawie każdy z nas jest w stanie rozpoznać jaskółkę z całej palety latających akrobatów, jednak nie każdy rozpozna konkretny jej gatunek. W Polsce spotyka się 3 gatunki jaskółek: dymówkę, oknówkę oraz brzegówkę, która gniazda zakłada w norach. Jednak to właśnie oknówka spośród swoich krewniaczek jest najbardziej integralną częścią blokowisk, w których żyje. Oknówka pożywia się z locie m.in. drobnymi owadami: meszkami, komarami, muchami. Pomimo, że jest ona ptaszkiem bardzo przydatnym, ładnym i sympatycznym, to jednak potrafi narobić niezłego bałaganu. Oknówka robi gniazda po zewnętrznej stronie budynków, lepi je z błota (w kształcie zbliżonym do kuli). Wnętrze gniazda wyściela trawą, piórami czy włosiem. Najczęściej zakłada gniazda w miejscach na styku muru i podbicia dachowego, w glifach okiennych, na balkonach czy też pod rynnami, jednak równie dobrymi miejscami są dla niej mosty, konstrukcje i elewatory.

Co zrobić jeśli nasz balon czy okno jest oblepione gliną, a pisklęta wesoło “śpiewają” w gnieździe?

Rozwiązań jest kilka. Dla tych z Państwa, którzy darzą jaskółki sympatia i nie chcą się ich pozbywać z balkonu, jednak są przeciwni zabrudzeniom, proponujemy zaopatrzyć się w półkę lęgową. Jest ona specjalnie stworzoną konstrukcją drewnianą na potrzeby jaskółki. Na celu ma zabezpieczenie balkonu przed zabrudzeniem oraz gniazdo przed zniszczeniem. Dzięki takiej półce lęgowej pisklęta będą bezpieczne, a balkon czysty. W zależności od potrzeb w swojej ofercie posiadamy półki dostosowane zarówno do dymówki jak i oknówki (bardziej zabudowana z ażurową ścianką). Pamiętajmy jednak, aby zamontować półkę z dala od niebezpieczeństw, np. uniemożliwiając dostęp kotu lub drapieżnikom, a przy okazji zapewnić ptakom swobodne dojście do niej w okresie lęgowym.

Innym rozwiązaniem, z kolei uniemożliwiającym tworzenie przez jaskółki gniazd są siatki przeciw ptakom. Siatki o wymiarach oczka 19×19 mm lub 28×28 mm są idealnym rozwiązaniem do ochrony przed tak małymi ptakami jak jaskółki, wróble czy inne podobnych rozmiarów. W ofercie firmy Linarem dostępne są polietylenowe siatki w kolorze piaskowym. Montowane na balkonach, oknach lub pod odpowiednim kątem do gzymsu skutecznie uniemożliwią tworzenie gniazd, a przy tym są bardzo odporne na zmienność warunków atmosferycznych oraz promienie UV.

Kolejną często stosowaną metodą umożliwiającą zabezpieczenie glifów okiennych oraz balkonów przed jaskółkami jest montaż taśm holograficznych. Taśma jest opalizującą barwami folią dyfrakcyjną, która w ogromnym stopniu oddziałuje na wzrok, słuch i wrażenia ptaków.

Czy coś jeszcze można zastosować, nie chcąc być sąsiadem jaskółczej rodziny?

Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie spirali, których zadaniem jest uniemożliwić przyklejenie materiału tworzącego gniazdo do elewacji.

 

Pomimo dostępności metod odstraszania jaskółek odpowiedzmy sobie jednak na pytanie, czy koniecznym jest usuwanie ich z naszego otoczenia? Pamiętajmy, że jest u nas tylko pół roku a jej obecność nie jest bardzo uciążliwa.

 

 odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(problem z jaskółkami, problem z jaskółką, odstraszanie jaskółek, gniazda jaskółek, jak pozbyć się jaskółek, jak odstraszyć jaskółki, dlaczego jaskółki zakładają gniazda, jaskółki w oknie, jaskółki w glifie, jaskółki na balkonie, problemy z jaskółkami, sztuczne gniazda jaskółek, płoszenie jaskółek, jak wypłoszyć jaskółki, problem z oknówką, oknówka, jaskółka, jaskółki)

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org