Szpak - mały pogromca czereśni.

Waga w uśrednieniu to 70-80 gram, natomiast wzrost 20cm. Czy jest się czego bać? Nie oceniajmy szpaka po pozorach. Ten niewielkich rozmiarów ptak jest zmorą wszystkich sadowników.

Można go pieszczotliwie nazwać pogromcą czereśni. Lubuje się też w wiśni, grusze, śliwie czy jabłonce, nie pogardzi jednak dżdżownicami , owadami, jagodami, oraz różnymi nasionami. Można powiedzieć, że jego ulubionym miejscem przesiadywania są sądy, działki i ogrody.

Szpak jest ciekawym i „barwnym” stworzeniem. Nie każdy wie, że:

– jest ptakiem mimetycznym: świetny naśladowca, wybitnie potrafi odwzorowywać odgłosy innych ptaków , a i nie tylko,

– dumnie kroczącym: przemieszczając się po ziemi – kroczy, odmiennie od swojego kolegi kosa , który skacze,

– o dość „mocnej głowie”: niewrażliwy na procesy fermentacji owoców, upojenie mu niestraszne.

Co jednak zrobić, gdy nie możemy sobie poradzić z jego figlarnością? Kiedy na posadzonych drzewach, nie ostaje nam się ani jeden owoc?

Wszystko zależy od miejsca w którym występuje problem. Jeśli są to duże sady, najskuteczniejsze będą armatki hukowe, które uaktywniają się z ustaloną częstotliwością (od 3 do 30min, głośność urządzenia oscyluje w okolicy 120 decybeli). Jak działają armatki? Propan-butan, który znajduje się w butli wypełnia dyszę, po osiągnięciu wystarczającego stężenia następuje zapłon. Można pokusić się o stwierdzenie, że obecnie jest to najskuteczniejsza metoda odstraszania na dużych powierzchniach.

Równie często stosowaną przez plantatorów i sadowników metodą odstraszania ptaków – są odstraszacze dźwiękowe. W ofercie sklepu Linarem znajdą Państwo odstraszacze dźwiękowe o różnym zasięgu działania. W zależności od modelu dostępne są urządzenia z różną ilością głośników a tym samym mniejszym lub większym obszarze działania (od 0,6ha do 16ha). Droższe urządzenia posiadają chipy z zaprogramowaną sekwencją najbardziej odpowiednich odgłosów do płoszenia danego gatunku (od odgłosów ptaków drapieżnych po odgłosy nękanego ptaka).

Warto pamiętać, że metody akustyczne najlepiej wspomóc wizualnymi odstraszaczami. Najskuteczniejszym uzupełnieniem do powyższej metody są:

taśmy/tabliczki odblaskowe – których główne właściwości skupiają się na odbijaniu promieni słonecznych, tworząc trójwymiarowy wzór poruszający się na wierze,

makiety ptaków drapieżnych – dają wrażanie, że dane terytorium jest już zasiedlone bądź znajduje się pod ochroną drapieżnika, najczęściej korzysta się w takich sytuacjach z makiet sokołów, pustułek,

hologramowe postacie zwierząt z przyczepionymi dzwoneczkami – działają zarówno na zmysł słuchu jak i wzroku, zniechęcając szpaki do zbliżenia się,

balony z nadrukowanymi, holograficznymi oczami, których wzrok podąża za zmianą położenia szpaka, tak by miał wrażanie, że jest obserwowany przez drapieżnika,

oraz inne.

Warto łączyć metody płoszenia!

W czasie użycia kilku różnych odstraszaczy odstraszaczy działa efekt synergii. Jeśli połączymy odstraszacze dźwiękowewizualnymi, zagrożenie o których ptaki są informowane dźwiękowo, stanie się bardziej rzeczywiste. Prawdopodobieństwo wypłoszenia ptaków zmaksymalizowane.

Co jednak w przypadku, gdy determinacja ptaków jest na tyle duża, że ww. metody zawiodą?

Wtedy najlepszym i jedynym rozwiązaniem stają się siatki.  Można je montować bezpośrednio na drzewach lub do specjalnie przygotowanych konstrukcji. Siatki tworzą barierę  uniemożliwiają ptakom dotarcie do owoców.

Powyższe sposoby płoszenia ptaków nie robią szpakom krzywdy. Pomimo, że na rynku dostępnych jest wiele metod odstraszania “pogromców czereśni”, warto pamiętać, że celowe wyrządzanie ptakom krzywdy nie jest zgodne z prawem!

Więcej na ten temat znajdą Państwo w artykule “Prawo chroni ptaki w Polsce“.

Zapraszamy do sklepu internetowego www.sklep.linarem.pl gdzie znajdą Państwo największy wybór odstraszaczy w Polsce!

 odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(szpaki, ochrona przed szpakami, odstraszanie szpaków, szpaki zjadają owoce, jak odstraszyć szpaki, jak wypłoszyć szpaki, jak płoszyć szpaki, odstraszanie ptaków, płoszenie szpaków, problem ze szpakami, plaga szpaków, jak zabezpieczyć drzewa przed ptakami, ochrona przed szpakami, odstraszacze szpaków, odstraszacz na szpaki, szpak)

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org