Problem z wróblami. O odstraszaniu wróbli słów kilka.

Raz wróbelek Elemelek robił dziurę przez niedziele.. Pomimo swoich małych rozmiarów, wróbel jest często bardzo uciążliwym lokatorem poddasza, hali czy stodoły.

Przed podjęciem próby eksmisji wróbli warto zapoznać się z aspektami prawnymi dot. ochrony ptaków na terenie Polski. Wróble są objęte ochroną gatunkową (więcej nt. prawa, które chroni ptaki znajdą Państwo w artykule “Prawo chroni Ptaki w Polsce.” ). Pamiętajmy, że nie wolno krzywdzić tych ptaków, ani usuwać ich gniazd w okresie lęgowym. Istnieją inne metody „humanitarne”, zniechęcą je do przebywania na określonym terenie.

Przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych problemów z wróblami.

Wróbel dostaje się pod dach naszego domu jednorodzinnego.

To bardzo często zjawisko. Wróble przedostają się pod dachówkę, gąsior, czy za rynnę w celu założenia gniazda w przestrzeni pomiędzy połacią dachową a folią. Przyczyną takiego stanu rzeczy zazwyczaj jest błąd budowlany – niedokłada i niepełna instalacji “wróblówki” lub jej całkowity brak (podobnie, grzebienia zainstalowanego pod gąsiorem). Często też zapominamy o tym, że wykonane z plastiku “wróblówki” należy systematycznie kontrolować, ponieważ pod wpływem warunku atmosferycznych ulegają zniszczeniu i przestają być skuteczną ochroną przed ptakami.

Ww. opisanym przypadku polecamy kontrolę, wymianę/uzupełnienie brakującej części “wróblówki”. Małe braki mogą Państwo uzupełnić poprzez instalację gęstych kolców przeciw ptakom lub siatek zgrzewalnych.

Wróble robią dziury w elewacji.

W takim przypadku warto zaopatrzyć się w polietylenową siatkę przeciw ptakom. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod ochrony elewacji.  W ofercie sklepu Linarem znajdą Państwo siatki w kolorze piaskowym lub czarnym oraz pełny asortyment akcesoriów umożliwiających samodzielny montaż. Wróble są dość małymi ptakami, dlatego polecamy siatki o oczkach 19x19mm lub 28x28mm, co uniemożliwi im dostanie się do ściany. Więcej informacji dot. siatek znajdą Państwo m.in. w artykule” Siatki przeciw ptakom – zabezpiecz się skutecznie”.

Jako, że założenie siatki najczęściej wiąże się z koniecznością pracy na wysokości, oferujemy Państwu profesjonalną usługę montażu siatek – SPRAWDŹ OFERTĘ. Gwarantujemy najniższe ceny montażu w Polsce!

Wróble siedzą na budynku.

W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku wąskich przestrzeni, tj. parapety,  gzymsy, pasy podrynnowe, rynny, belki konstrukcyjne itp. Są kolce przeciw ptakom. W związku z tym, że producenci prześcigają się w wywarzaniu nowocześniejszych kolców, zapraszamy do zapoznanie się z krótką prezentacją dostępnych modeli w artykule ” Kolce przeciw ptakom pomagamy w doborze odpowiedniego modelu” jednak biorąc pod uwagę wielkość ptaka, polecamy kolce o najgęstszym rozłożeniu igieł np. ANTYPTAK 4ANTYPTAK 6, STOP-PTAK 123 i inne, wszystkie dostępne w naszym sklepie. Więcej informacji dot. samodzielnego montażu znajdą Państwo pod adresem “Krok po kroku – montaż kolców przeciw ptakom“.

Wróble dostają się do hali, stodoły.

W pierwszej kolejności musimy pamiętać, że nieodpowiednie zabezpieczenie „spiżarni” będzie przyciągać nie tylko wróble, ale i inne ptaki, co jest naturalnym procesem. Aby ograniczyć chęć żerowania ptaków na naszym terenie polecamy przede wszystkim ograniczyć im dostęp do pożywienia oraz wody. Można to zrobić na wiele sposobów: po pierwsze należy utrzymywać czystość w pomieszczeniu oraz w jego okolicy. Po drugie polecamy zabezpieczyć wszelkie otwory którymi ptaki mogą dostać się do wewnątrz budynku. W przypadku okien zalecamy montaż siatek przeciw ptakom (więcej: “Montaż siatek przeciw ptakom“). Jeśli chodzi o bramy wjazdowe proponujemy instalację pionowych kurtyn ochronnych z PCV. Jeśli ww. metody nie są możliwe do zastosowania prosimy o zapoznanie się z poniższymi alternatywnymi metodami odstraszania wróbli z obiektów.

Wśród innych rozwiązań umożliwiających odstraszenie ptaków znajdą Państwo:

– odstraszacze dźwiękowe, które działają poprzez emitowanie odgłosów ptaka drapieżnego. Niepodważalną zaletą urządzeń tego typu jest możliwość wgrania odgłosów przestraszonego ptaka, który jest atakowany przez drapieżnika. Jedynym ograniczeniem tej metody jest położenie w bliskiej okolicy budynków mieszkalnych. Dokuczliwość hałasującego urządzenia jest znaczna.

odstraszacze wizualne, wśród których na szczególną uwagę zasługują makiety ptaków drapieżnych. Najlepszą skuteczność wykazują one w połączeniu z odstraszaczami dźwiękowymi. W związku z tym, że wróble nie należą do najodważniejszych, widząc i słysząc drapieżniki nie będą próbowały osiedlić się na danym terenie.

Pamiętajmy! W czasie podejmowania działań przeciwko wróblom warto mieć na uwadze kooperacje z której być może nie zdajemy sobie do końca sprawy. Nie tylko jeśli chodzi o ćwierkanie wróbelków, które uprzyjemnia nam wiosenne popołudnia, ale także ochronę latem przed insektami. W związku z tym, ze zjadają ona olbrzymie ilości nie musimy się martwić, ze wychodząc przed dom zaatakuje nas cała armia insektów.

Z ostatnich doniesień ekologów wynika, ze populacja wróbli drastycznie ulega zmniejszeniu w porównaniu do lat ubiegłych. Dla obopólnej korzyść zachęcamy do zakupu i montażu budki lęgowej dla wróbli. Najodpowiedniejsza będzie budka typu A, której średnica otworu wlotowego wynosi 33mm. Należy je montować na wysokości od 3 do 5 metrów. Przykładowa budka znajduje się TUTAJ. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się czegoś więcej nt. budek lęgowych zapraszamy do ARTYKUŁU, gdzie znajdą Państwo nie tylko informację o rodzajach skrzynek, ale również wskazówki co do ich montażu.

Z pełną ofertą odstraszaczy mogą zapoznać się Państwo na stronie sklepu www.sklep.linarem.pl

 

odstraszacze_ptaków

 

© Linarem. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. Wszelkie próby kopiowania oraz rozpowszechniania materiałów zawartych na stronach firmy Linarem zostanie zgłoszone.  All Rights Reserved.

(odstraszanie wróbli, jak odstraszyć wróble, problem z wróblami, odstraszacz na wróble, odstraszacze wróbli, jak pozbyć się wróbli, jak się pozbyć wróbli, wróbel, wróble, jak pozbyć się wróbli z dachu, odstraszacz wróbli forum, wróble niszczą elewację, wróble dostają się pod dach, problem z wróblami co zrobić, odstraszanie ptaków)

 

Comments are closed.

Shared on Ariyan.org